Skupenstvo


- je charakteristika fyzikálneho stavu látky podľa teploty a tlaku
- závisí od vzťahu medzi kinetickou energiou častíc a energiou ich vzájomného pôsobenia



Tri skupenstvá vody vznikajúce v závislosti od teploty a tlaku. Pri normálnom atmosferickom tlaku pri hladine mora (1 013 hPa) sa jej kvapalné skupenstvo mení a nadobúda formu ľadu pri 0 °C a vyparuje sa v podobe neviditeľného plynu ako vodná para pri 100 °C. V tuhom skupenstve tvoria molekuly pevné šesťuholníkové kryštály, v kvapalnej vode sa molekuly nepohybujú tak, aby sa uvoľnili a ich pohyb je prirýchly na tvorenie kryštálov. Plynné skupenstvo obsahuje prirýchle molekuly, ktoré nezostávajú viazané.



 

Voda v plynnom skupenstve – hmla, opar, vodná para


 

 

Vodná para spôsobuje vlhkosť vzduchu. Je to bezfarebný priehľadný plyn a dokáže meniť svoj objem a tvar. V plynnom skupenstve nie sú molekuly navzájom viazané väzbami, a preto sa od seba môžu oddeľovať v priestore. Molekuly vody sa vo vzduchu menia na kvapôčky vody. Môže za to chladnejšie prostredie. Tento proces sa nazýva kondenzácia. 


Sublimáciou vo veľmi studenom vzduchu môžu vzniknúť drobné kryštáliky ľadu. Vodná para je počas plynného skupenstva neviditeľná a udáva sa vlhkosťou vzduchu. Vodná para je hlavnou príčinou vzniku blesku. Pri stomiliónkrát zväčšenej molekule vody by sme mohli pozorovať molekulu vody veľkú približne 1 centimeter. Vzdialenosť medzi nimi by bola 1 decimeter. Molekuly vody neustále poletujú a narážajú do seba – sú v neustálom pohybe.     


                                      
                                           
            
  

Voda v kvapalnom skupenstve – dážď, vodné toky, úžitková voda

                                          

Vo vode sa molekuly pohybujú blízko sebe a navzájom sú priťahované. Susedné molekuly vytvárajú reťazce, ktoré sa o chvíľu pretrhnú a znova spájajú. Ľahko mení svoj tvar, ale zachováva si nemenný objem. 

Kolobeh vody na zemi podlieha určitým zákonitostiam. Kým sa dostane voda späť na zem absorbuje kysličník uhličitý, amoniak a rôzne plyny, nečistoty zo vzduchu, chemické zlúčeniny – kyslý dážď. Tak isto aj prechod vody cez vrstvy Zeme znamenajú obohacovanie o rôzne prvky a zlúčeniny.



 

Voda v pevnom skupenstve – ľad, sneh


Ľad je pevná kryštalická látka nemeniaca svoj tvar. Tuhá forma vody s molekulovou štruktúrou. V dôsledku vodíkových väzieb je hustota ľadu menšia ako vody a zamrznutý ľad zväčší svoj objem – expandácia. 





                                                                                                                                     Spracoval : Dominik Katrinec