Spotreba vody

Z prírody získavame vodu odbernými zariadeniami  na vodárenských zdrojoch (studňa, prameň, odberné zariadenie na toku či vodárenskej nádrži). Ako sa však pitná voda dopraví z  vodárenského zdroja do miesta jej spotreby, čiže do spotrebiska? Dopraví sa verejným vodovodom a jeho zariadeniami. Samotný proces nazývame distribúcia vody. Spôsob distribúcie vody z vodárenského zdroja do spotrebiska závisí od toho, kde a najmä v akej výške k spotrebisku sa tento zdroj nachádza. Sú dve základné možnosti distribúcie vody: samospádom (gravitačne) a čerpaním.

Distribúcia vody samospádom (gravitačne): Ak je vodárenský zdroj dostatočne vysoko nad mestom či obcou, t.j. nad spotrebiskom (napr. na kopci), pitnú vodu je možné distribuovať samospádom. Takto podobne prúdi voda samospádom napr. Voda vo vodovodnom potrubí prúdi pod tlakom.

Distribúcia vody čerpaním: Vodárenský zdroj sa často nachádza na úrovni mesta či obce, alebo aj nižšie. To znamená, že voda z tohto zdroja nie je schopná odtekať do spotrebiska. V tom prípade je potrebné vodu čerpať. K tomu sú potrebné zariadenia – čerpadlá, ktoré sú umiestnené v čerpacej stanici. Čerpadlá potom čerpajú (tlačia) vodu cez vodovodné potrubie do spotrebiska.

Objekty na verejnom vodovode:

K distribúcii pitnej vody z vodárenského zdroja do spotrebiska sú potrebné vodárenské zariadenia – vodovodné potrubia, vodojemy a čerpacie stanice.

    

Od verejného vodovodu po odberateľa pitnej vody – vodovodná prípojka

Odberateľ pitnej vody je ten, kto odoberá vodu z verejného vodovodu, aby ju spotreboval. Ako sa dostane voda z vodovodných potrubí verejného vodovodu priamo k odberateľovi, čiže do vodovodnej batérie napr. v domácnosti? K tomu je ešte potrebná vodovodná prípojka, ktorá ale už nie je súčasťou verejného vodovodu – je súčasťou domu. Vodovodná prípojka je vodovodné potrubie prepájajúce verejný vodovod v ulici a samotný napr. dom. Súčasťou vodovodnej prípojky je aj vodomerná šachta, v ktorej je meradlo – vodomer. Vodomer meria množstvo vody odobratej odberateľom. Vodomerná šachta má na vrchu poklop s otvorom, cez ktorý je možný vstup, aby bolo možné vodomer odčítať.

Odberateľ zaplatí za množstvo pitnej vody odobratej z verejného vodovodu v množstve odmeranom vodomerom. Vodovodná prípojka potom pokračuje potrubím do samotného domu, školy a pod., kde sú vnútorné rozvody vody privádzajúce vodu do jednotlivých zariaďovacích predmetov (vodovodná batéria nad umývadlom, vaňou, dresom).

 

Prezentácia:Od zdroja pitnej vody po odberateľa                                                                                                                                                                                                                                                 Zdroje: https://www.modraskola.sk/

                                                                                                                                                                                         Vypracoval:D.Michalec